Dobór szkół do badania ma charakter losowy – szkoły losowane są przez przedstawicieli międzynarodowego konsorcjum badawczego. Wylosowane szkoły uzyskają szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu i przebiegu badania w szkole. Przy organizacji badania będzie brana pod uwagę sytuacja epidemiczna w kraju, a także obowiązujące zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego.
Jednocześnie cały czas trwają prace nad przygotowaniem badania głównego zarówno od strony merytorycznej, jak i organizacyjnej.
W dniach 27 września – 1 października 2021 r. odbyło się 4. międzynarodowe spotkanie koordynatorów krajowych badania, na którym omówiony został przebieg i wyniki badania pilotażowego ICCS. Na podstawie analiz danych zebranych w trakcie badania pilotażowego podejmowane są decyzje dotyczące ostatecznego kształtu narzędzi badawczych oraz procedur stosowanych w badaniu głównym.
W dniach 1-4 listopada 2021 r. zespół ICCS wziął udział w szkoleniu z procedur obowiązujących w trakcie badania głównego. Szkolenie dotyczyło kwestii związanych z przygotowaniem krajowych wersji narzędzi badawczych, współpracy ze szkołami, próby badawczej na poziomie szkół, organizacji badania w szkole, przebiegu sesji badawczej, przygotowania ankieterów prowadzących badanie, porządkowania i bezpieczeństwa materiałów badawczych, kontroli realizacji badania, wprowadzania danych z badania i weryfikacji ich spójności, kodowania zadań otwartych, ochrony danych osobowych i innych zagadnień.
Zespół ICCS stosuje się do wszystkich międzynarodowych procedur w trakcie przygotowań i realizacji badania głównego w Polsce.